קריפטוגרם

כאשר רוכשים מטבעות קריפטו כמו ביטקוין, אתריום או קרדאנו, יש צורך במקום מאובטח לשמור אותם. לשם כך משתמשים במה שנקרא "ארנק דיגיטלי" או גם "כספת וירטואלית" שתפקידה לאחסן בבטחה את המפתחות הפרטיים שמאפשרים שליטה על המטבעות. בחירת ארנק דיגיטלי היא החלטה קריטית מכיוון שהוא זה שיגן מפני גניבה או אובדן של נכסי הקריפטו שברשותכם.

קיימים מספר סוגי ארנקים דיגיטליים, שכל אחד מהם מציע רמות שונות של אבטחה ונוחות שימוש:

ארנק קריפטו קר (Cold Wallet)

זהו ארנק דיגיטלי המנותק לחלוטין מהאינטרנט ושומר את המידע והמפתחות של מטבעות הקריפטו על גבי התקן פיזי כמו זיכרון נייד USB. מכיוון שהוא לא מחובר לרשת, כמעט בלתי אפשרי לפרוץ אליו דרך האינטרנט והוא מקנה הגנה מקסימלית. בנוסף, מפתחות הקריפטו נשמרים בהצפנה חזקה על גבי ההתקן עצמו. עם זאת, הוא פחות נוח לשימוש באופן יומיומי בשל הצורך להתחבר פיזית להתקן בכל פעם. ארנקי קר נחשבים לבחירה הראשונה עבור אחסון סכומי קריפטו גבוהים או לטווח ארוך, והם גם פופולריים מאוד בקרב סוחרים ומינרים הזקוקים להגנה מרבית.

דוגמאות לארנקים קרים פופולריים הם Ledger ו-Trezor.

ארנק קריפטו חם (Hot Wallet)

ארנק חם הוא ארנק דיגיטלי המחובר באופן מקוון לאינטרנט ומאפשר ביצוע מהיר יותר של עסקאות במטבעות קריפטו. הוא בדרך כלל מהווה אפליקציה על הטלפון או אתר אינטרנט שם נשמרות המפתחות הפרטיות. יתרונו המרכזי הוא הנוחות והזמינות בשימוש יומיומי מכל מקום ובכל זמן דרך הטלפון. מכיוון שהוא מחובר לרשת הוא חשוף יותר לסיכון של חדירות ופריצות אבטחה אך מאידך מאפשר שימוש נוח יותר באופן יום-יומי. מומלץ לא להחזיק בו סכומים גדולים לאורך זמן.

דוגמאות לארנקים חמים: Exodus, Jaxx, Coinbase Wallet

ארנק היברידי (Hybrid Wallet)

ארנק היברידי יכול להציע את מיטב שני העולמות כלומר הן אבטחה גבוהה והן נוחות שימוש. הרעיון הוא שהמפתח הפרטי נשמר באופן מקומי על גבי התקן פיזי שלא מחובר לאינטרנט (כמו בארנק קר) אך בנוסף קיים גיבוי מקוון מוצפן המאפשר שחזור של הארנק הדיגיטלי במקרה של אובדן או גניבה של ההתקן הפיזי. הגיבוי המקוון גם מונע מצב שבו שכחתם את קוד הגישה או הסיסמה ואינכם יכולים לגשת לתוכן שעל ההתקן הפיזי.

שילוב של אחסון מקומי ללא קישוריות לצד גיבוי מקוון נותן לארנקים ההיברידיים יתרון בשני הכיוונים. הארנקים ההיברידיים הפופולריים ביותר כרגע הם ZenGo , כייסט ו-BRD.

ארנקי מסחר (Trading Wallets)

ארנקי מסחר הם ארנקים דיגיטליים המובנים בתוך פלטפורמות מסחר כדוגמת בורסות קריפטו או אפליקציות המרה וסחר. עיקר ייעודם הוא לאפשר מסחר בקלות ולאחסן זמנית את מטבעות הקריפטו במהלך המסחר מבלי להזיז אותם החוצה לארנק אחר. בדרך כלל מדובר בארנק חם עם חשיפה לרשת האינטרנט, ולכן אינם מיועדים לאחסון לטווח ארוך. עדיף להעביר משם את המטבעות לארנק דיגיטלי בטוח יותר אם רוצים להחזיק אותם זמן רב, שכן קיים סיכון שהפלטפורמה עצמה תיפרץ וייגנבו הכספים שבארנק הדיגיטלי המובנה שם.

סיכום ארנקי קריפטו מומלצים

אם רוצים להחזיק מטבעות קריפטו לתקופות ממושכות מומלץ להשתמש בארנק קר מנותק רשת כדוגמת לדג'ר או טרזור, או בארנק היברידי כמו ZenGo. לצורך מסחר ושימוש יום-יומי יותר נוח להשתמש בארנק חם או ארנק מסחר המשולב באפליקצית מסחר, אך יש להביא בחשבון שאלה פגיעים יותר מבחינת סיכוני אבטחה וגניבה. הבחירה בארנק המתאים תלויה בצרכי המשתמש וברמת האבטחה והנוחות הנדרשת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *