קריפטוגרם

היכרות עם המושג קריפטו

קריפטו הוא סוג של כסף דיגיטלי המבוסס על טכנולוגיית בלוקצ'יין. בניגוד למטבעות ושטרות רגילים שאפשר לגעת בהם ולהחזיק אותם, קריפטו אינו קיים באופן פיזי אלא כרשומות דיגיטליות השמורות במחשבים וברשת האינטרנט. ישנם סוגים שונים של מטבעות קריפטו, כמו ביטקוין, אתריום ועוד, שלכל אחד מהם יש מאפיינים טכניים מעט שונים. עם זאת, העיקרון המשותף לכולם הוא שהם מהווים צורה של כסף דיגיטלי שניתן להעביר ברשת האינטרנט מאדם לאדם ללא צורך במתווך כמו בנק. כדי להחזיק או לשלוח קריפטו יש צורך באפליקציה ייעודית או כתובת מיוחדת המכונה "ארנק קריפטו". כמו כן, העסקאות בקריפטו מתועדות ומאובטחות היטב הודות לטכנולוגיית הבלוקצ'יין, מה שהופך אותן לשקופות ובטוחות בהרבה מעסקאות רגילות.

כיצד קריפטו נוצר ונשלט

קריפטו נוצר על ידי פתרון חידות מתמטיות מורכבות המכונות "כרייה", בעזרת מחשבים חזקים ויקרים במיוחד. תהליך הכרייה דורש כוח עיבוד רב וצריכת חשמל גבוהה, והוא מתוגמל ביצירה של מטבעות קריפטו חדשים כפרס. בניגוד למטבעות רגילים שנשלטים על ידי בנקים מרכזיים או ממשלות, קריפטו אינו בשליטה של גוף מרכזי כלשהו אלא מבוזר בין כל משתמשי הרשת. זה נקרא גם רשת ביזורית או דצנטרליזציה. המשמעות היא שאף אדם או גוף לא שולט לבד ברשת הקריפטו או יכול לשנות את הכללים שלה לבדו. במקום זאת, כדי לעדכן את הפרוטוקולים והכללים יש צורך בהסכמה של רוב משתמשי הרשת. זה נותן יציבות ובטחון גדול יותר.

שימוש בקריפטו לקנייה ומכירה

אף על פי שקריפטו התחיל כסוג של נכס דיגיטלי להשקעה וספקולציה, כיום נעשה בו שימוש הולך וגובר גם לתשלומים וקניות אמיתיות. ישנן כבר אלפי חנויות מקוונות המאפשרות לשלם בקריפטו, בעיקר בתחומים של הימורים, משחקים וטכנולוגיה. כמו כן מספר גדל והולך של עסקים "פיזיים" כדוגמת מסעדות, בתי קפה ואפילו סופרמרקטים מתחילים לקבל תשלום בקריפטו. היתרון המרכזי למשתמשים הוא שהעסקאות בקריפטו הן בדרך כלל מהירות, זולות ונוחות יותר מאשר תשלומים באמצעות כרטיס אשראי או העברה בנקאית. מצד שני, החיסרון העיקרי הוא שהמחירים של קריפטו עשויים להיות תנודתיים.

הבטחת האבטחה של קריפטו

כמו שצריך לשמור ולהגן על כסף רגיל וחפצים יקרי ערך שיש לנו, כך חשוב גם להגן על הקריפטו שברשותנו מפני גניבה או אובדן. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא באמצעות שימוש ב"ארנק קר" שמור היטב עם סיסמה חזקה שרק אנחנו מכירים.
כמו כן, כדאי לגבות את הארנק שלנו כדי שאם מחשב אחד הולך לאיבוד או נפרץ, לא נאבד את כל הקריפטו שהיה בו. גם חשוב להימנע מלחשוף בפומבי את כתובת הקריפטו שלנו או לשתף סיסמאות עם אחרים. עם אמצעי זהירות אלה, הסיכוי שמישהו יוכל לגנוב מאיתנו קריפטו הוא נמוך ביותר.

מחיר קריפטו ושוויו

כמו מניות, זהב, נדל"ן ונכסים אחרים, מחיר הקריפטו עולה ויורד כל הזמן בהתאם להיצע וביקוש בשוק. כאשר יותר אנשים רוצים לקנות קריפטו מסוים, המחיר שלו עולה. ולהפך – כשפחות אנשים מעוניינים בקריפטו מסוים, מחירו יורד. גורמים רבים יכולים להשפיע על הביקוש והמחיר, ביניהם פרסום חיובי או שלילי בתקשורת, שינויים רגולטוריים מצד ממשלות, שיפורים טכניים ברשת הקריפטו ועוד.

חשוב לזכור שמחיר הקריפטו יכול להיות מאוד תנודתי ולעלות או לרדת בעשרות אחוזים גם בתוך ימים ספורים בלבד. לכן קנייה והשקעה בקריפטו כרוכות גם בסיכון גבוה, בניגוד לכסף רגיל ששוויו יציב יחסית.

סיכום

קריפטו הוא צורה חדשה ומתקדמת של כסף דיגיטלי שקיימת רק במחשבים ובאינטרנט. היא מבוססת על טכנולוגיית בלוקצ'יין אמינה ומאובטחת, ומאפשרת העברת ערך ללא צורך בגופים מתווכים כמו בנקים. עם זאת, מחיר הקריפטו יכול להיות תנודתי מאוד וכרוך בסיכון גבוה, ולכן יש להתייחס אליו בזהירות רבה. עם אמצעי אבטחה נאותים וידע בסיסי, ניתן ליהנות מהיתרונות של השימוש בקריפטו כאמצעי תשלום וכנכס השקעה מגוון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *